Krádeže aut
Jak minimalizovat možnost, že přijdete o auto a všechno v něm
Ve spolupráci s Pavlem Prašivkou: www.ppfoto.cz/blog/
Nový Zéland je bezesporu nádherný, lidí jsou tu vstřícní a milí. Nicméně ani zde není vše úplně ideální. Velmi často se setkáte s argumenty, že lidé nezamykají domy, nechávají na parkovištích odemčená auta a nikdy se jim nic neztratilo. To může být sice pravda, nicméně statistiky jsou neúprosné. Každý rok je na Novém Zélandu ukradeno a vykradeno více než 50.000 aut, a to jde jen o nahlášené případy. Smutnou skutečností je, že (ne)ochota místní policie zabývyt se vykradenými backpackerskými auty přispěla k tomu, že spousta lidí vykradené auto nikam nehlásí.
Kdybychom se neustále zabývali tím, co se může nebo nemůže stát, asi bysme leželi doma pod peřinou a modlili se, aby na dům nespadlo letadlo. Ale my jsme všichni odvážní a jen tak nějaká hrozba nás nevyděsí, tak si pojďme dát aspoň pár tipů, jak minimalizovat riziko, že přijdete o všechno.

Jak minimalizovat možnost vykradení auta
- Nekupujte si campervanPrvní rada je pochopitelně pro většinu z nás k ničemu, chceme přece bydlet v autě. Nicméně je fakt, že backpackerská auta jsou pro zloděje velkým lákadlem, pravděpodobnost, že v campervanu bude co ukrást, je daleko vyšší, než třeba u sedanu.
- Zamykejte auto, i když jste uvnitřRozhodně nenechávejte nikdy auto odemčené, pokud se od něj vzdalujete. Na noc se zamkněte zevnitř.
- Parkujte tak, abyste mohli vyjetToto souvisí s předchozím bodem. Někteří zloději se nezaleknou, ani když zjistí, že jste uvnitř auta. Pak je velmi vhodné, pokud postavíte auto tak, aby Vám nemohli zablokovat cestu. Tyto případy jsou sice ojedinělé, ale stávají se. Osobně vím minimálně o 2 lidech, kterým se něco podobného stalo.
- Přes noc parkujte na legálních místech, kde bude stát víc autProtože v jednotě je síla a pravděpodobnost vykradení klesá.
- Parkoviště u začátků a konců trackůTahle místa jsou notoricky známá vykrádáním aut, např. začátek Tongarira Crossing je tím proslavený. Jak se bránit?- nebojte se utratit pár dolarů za hlídané parkoviště- pokud je to možné, nechte auto u někoho známého a nechte se odvézt- pokud to nejde, zkuste alespoň u někoho nechat všechny cenné věci- všechno cenné si vezměte s sebou
- Prohlédněte si místo, kde hodláte parkovatPokud najdete rozbité sklo z okýnek, máte celkem jasno.
- Přečtěte si recenze na Wikicamps apod.U některých atrakcí bývá napsáno, že tam často dochází k vykradení aut. Nejčastěji jde o místa, kde je parkoviště vzdálené od samotné atrakce.
- Obecně hrozí větší nebezpečí na severním ostrověNeznamená to, že na jižním ostrově Vám auto nevykradou, ale na severu raději dávejte větší pozor.
- Doklady noste vždy u sebe
- Vybudujte si v autě "tajnou schránku"Toto je velmi nouzové řešení, pokud nemůžete jinak a potřebujete v autě něco nechat. Počítejte s tím, že při vykradení mají lupiči poměrně dost času a vezmou Vaše auto velmi důkladně.
- Vyhněte se nebezpečným lokalitámZdánlivě jednoduchá rada, ale jak takovou lokalitu poznat, že? Velmi často se hovoří o oblastech obývaných Maory, jenže z rozhovorů s místními víme, že zdaleka nekradou jen Maoři. Prostě hodně čtěte, hledejte informace o místech, která se chystáte navštívit.
Jak minimalizovat následky vykradení auta
- Hmotné statky nahradíš, fotky a videa bohužel neZálohujte, zálohujte, zálohujte! Není téměř nic horšího, než když po roce cestování přijdete o všechny fotky a videa. A nemusí jít jen o krádež, odejde Vám karta nebo harddisk, ztratíte GoPro apod. Takže všechny fotky a videa mějte minimálně 2x, a jak to půjde, schovejte je online.
- Nechte si udělat ideálně 2 další pasyJeden noste u sebe, druhý si schovejte třeba někde v autě. Třetí pas nechte doma, aby Vám ho v případě potřeby mohl někdo poslat poštou.
- Notebook noste u sebe, i když je těžkýKromě profi foťáku to bývá nejdražší položka, takže mu něco obětujte.
- Všechny důležité doklady mějte uložené onlineUdělejte si PDFka ze všech dokladů, které by se Vám mohly hodit a uložte si je třeba na Google Disk.
Jak se nenechat okrást při převodu peněz?
Potřebujete převést peníze z ČR na Nový Zéland nebo naopak? Bankovní převod je pomalý a hlavně drahý. Proto většina cestovatelů spoléhá na TransferWise. Založte si účet ještě dnes a ušetřete čas i peníze.
Podělte se o svůj příběh
Máte svůj blog o Novém Zélandu a chcete se podělit o zajímavý článek? Nebo se chcete pochlubit krásnými fotografiemi či zajímavým videem? Máte zážitek, o kterém byste chtěli napsat? Chcete, aby si Váš článek přečetla spousta lidí? Tak nás kontaktujte!